Κυριακή, Αυγούστου 18, 2019

Εδεσσαϊκός :Πήρε "καλό βαθμό" ο βασικός κορμός στην "πρόβα" Κυπέλου με την Νάουσα 1-1 (ΦΩΤΟ)

Ικανοποιητικό για την εποχή βαθμό αγωνιστικής ετοιμότητας έδειξε ο βασικός κιρμός του Εδεσσαϊκού στην σημερινή τελευταία φιλική "πρόβα" της Νάουσας ,πριν από τον αγώνα Κυπε΄λλου της άλλης Κυριακής με τον Θερμαϊκό
Ο Πάρης Ζουμπούλης είδε τους 8-9 παίκτες που προορίζει στην παρούσα φάση για το βασικό σχήμα να έχουν καλή απόδοση στο α΄μέρος να δημιουργούν φάσεις  να μην απειλούνται και να κλείνουν το α 45λεπτο προηγούμενοι 0-1
Στο β΄μέρος χωρίς πολλές αλλαγές μέχρι το 75 οι "πράσινοι" συνέχισαν να κυριαρχούν και θα μπορούσαν να "καθαρίσουν" το ματς αλλά ήταν απρόσεκτοι στην τελική προσπάθεια και την τελική πάσα
Στο τελευταίο 20λεπτο οι μαζικές αλλαγές αποδυνάμωσαν εμφανώς την ομάδα και έτσι οι Ναουσαίοι βρηκαν την ευκαιρία να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν με ένα πέναλτι
Πολύ καλή η λειτουργία της ομάδας στην μεσαία γραμμή με τριάδα τους Πούπη, Τούφα (κορυφαίοι)και Παπουτσίδη , όπως και στα 3/4 της άμυνας με Κιόρτση (αριστερά) και Αβραμίδη , Χαραβητίδη (κεντρικό δίδυμο)
Επιθετικά τέλος ο Καραδήμος ξεχώρισε περισσότερο από τους υπόλοιπους στο α΄μέρος ενώ από τις αλλαγές ο Υψηλός έδειξε ότι θα ειναι ο βασικός στα δεξιά
Τέλος ο Ζουμπούλης θα περιμένει τον Χασαπίδη (είχε ένα μικροτραυματισμό)  για το δεξι άκρο της άμυνας την Κυριακή , όπως και τον Μεταξά για την επίθεση
Δεν αγωνίστηκαν  τέλος οι τραυματίες Σίσκος, Πασσαλής, Μαυρόπουλος και Τζελέπης που ακολούθησαν ειδικό πρόγραμμα προπόνησης πριν από το παιγνίδι
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
 Στο 7 από σέντρα του Κιορτσης δεν μπόρεσε ο Σφέτκος
12 σουτ από καλή θέση Καραδημου κοντραρίστηκε
27' Καλή κυκλοφορία και σουτ Πούπη λίγο άουτ
33 Φάουλ Τούφα λίγο αουτ
ΓΚΟΛ 0-1 ο Καραδημος από το ύψος του πέναλτι ύστερα από συνδυασμό Τούφα Κιορτση
50' χαμένο τετ α τετ Παντελίδη από πλαγια θέση
65 Έμμεσο για την Νάουσα η μπάλα στο πρόσωπο του Τούφα πέρασε ο κινδυνος
78 Σέντρα ακριβείας Υψηλου αστόχησε εξ επαφής ο Καρακουτης και τραυματιστηκε
Πέναλτι για την Νάουσα στο 83 το παραχώρησε ο Παπαδημητρίου 1-1 ο Ντελας
88΄Καθυστέρησε απελπιστικά ο Υψηλός κ έχασε μοναδική ευκαιρία από θέση τετ-α-τετ

90' Μεγάλη απόκρουση Παπαγεωργιου διατήρησε το 1-1

ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ Βασιλειάδης (46΄ Βαλαβάνης 65' Παπαγεωργίου ).Λατιφι  Κιορτσης Αβραμιδης Χαραβητιδης. Πουπης Σφετκος Παπουτσιδης Καραδημος (55΄Καρακούτης
82΄ Πούπης)  Τουφας Παντελιδης Στο 73΄μπήκαν μαζικά  Αναστασιαδης. Χυνσελαρι Πετκος Φουδουλης Υψηλος και ο υπό δοκιμή Παπαδημητρίου  και βγήκαν  Πουπης Τουφας Παντελιδης Παπουτσιδης Κιορτσης Σφετκος