Σάββατο, Σεπτεμβρίου 25, 2021

Αερωπός MANDYNAMIC : "Σοβιετική" τετράδα και Τσέλιος τον οδήγησαν σε θρίαμβο 28-21 τον Φίλιππο Βέροιας (φωτο)

Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Handball Premier σήμερα για τον Αερωπό MANDYNAMIC που θριάμβευσε στο τοπικό ντέρμπι με 28-21 του Φιλίππου Βεροιας

Ο Ουκρανός τερματοφύλακας Βέρεμτσουκ και ο συμπατριώτης του Πετρίτσκο στην άμυνα και ο Ρώσος Μποκαρεφ με τον Λευκορώσο Γιερμάσεβιτς στην επίθεση συνέθεσαν μια σπουδαία τετράδα που οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Αερωπό στη νίκη ενώ η έκπληξη ήρθε από το εντυπωσιακό σε ταχύτητα και ευστοχία εξτρέμ Τσέλιο

Το ημίχρονο έληξε 15-11 ο Φίλιππος μείωσε προσωρινά σε 15-14 και 16-15 αλλά ο Αερωπός ξαναπήρε τον έλεγχο και έφθασε την διαφορά μέχρι τα 8 τέρματα πριν το τελικό 28-21

Από τους Βεροιωτες ξεχώρισε με διάφορα ο Παντελής Κωστακίδης (10 γκολ) ο νεαρός Παπαγιάννης και όσο άντεξε ο 41 χρόνος Στηβ Παπαδόπουλος αλλά από εκεί και μετά το... χάος

α Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-3, 8-5, 12-8, 14-9, 15-11 (ημίχρονο ), 16-14, 16-15, 19-17, 22-18, 24-18, 28-21.(τελικο)

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας.
Δίλεπτες αποβολές : 7-6. Πέναλτι: 0/2 – 3/4.