Κυριακή, Οκτωβρίου 30, 2022

Εδεσσαϊκός BC : Σημαντική νίκη και στο Εφηβικό ,67-65 τον Μ.Αλέξανδρο Γιαννιτσών

Στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι των Εφήβων για τον Γ' Όμιλο ο Έδεσσαϊκός BC νίκησε πριν από λίγο με 67-65 τον Μ.Αλεξανδρο Γιαννιτσών και εξασφάλισε ουσιαστικά την 2η θέση ενώ ελπίζει και για την πρώτη

Το παιγνίδι ήταν συναρπαστικό με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν προβάδισμα έως και 8 πόντων στην 3η περίοδο αλλά τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστές τους Σίπκα , Βάτση και πολύτιμη συνεισφορά στο τέλος από Παπαδόπουλο και Μητουσούδη έφθασε στην ανατροπή και την τελική επικράτηση

Σε "νεκρό" χρόνο ο Μ.Αλεξανδρος είχε ευκαιρία ισοφάρισης αλλά δεν αξιοποίησε 2 ελεύθερες βολές

Πολύ καλή η διαιτησία των Μητώνας -Χανου

Τα δεκάλεπτα
1ο 22-21, 2ο (11-14) 33-35 (ημίχρονο) 3ο (16-19) 49-54) 4ο (18-11) 67-65 (τελικό)

ΈΔΕΣΣΑΪΚΌΣ BC: Σίπκας 24(3) Βάτσης 24 (1), Χρήστου , Μητουσούδης 6, Ψαρίκογλου 2,  Αλεξίου 7 (1) Μαυρομάτης, Παπαδόπουλος 4

Καλύτεροι από τον πολύ ανταγωνιστικό "Μέγα" οι Στόιτσης (22π ) Παπαδόπουλος ( 20π) και Κουτσουράς (12π.)