Κυριακή, Νοεμβρίου 25, 2018

ΕΚΑΣΚΕΜ :Στην παράταση πήραν την νίκη οι Ικαροι Γιανιτσών στο τοπικό ντέρμπι με τον Εδεσσαϊκό BC 67-76

Συγκλονιστικό παιγνίδι έγινε βράδυ στο ΔΑΚ Εδεσσας για την 9η αγωνιστική της Α΄ Ανδρών με τον ουραγό τοπική ομάδα να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή της εμφάνιση χάνοντας στην παράταση τελικά με 67-76 από την πιο έμπειρη ομάδα των Ικάρων Γιαννιτσών
Ηταν ένα πραγματικό ντέρμπι με κλεοστό σκορ επί 40' με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν συνήθως ένα προβάδισμα 2-5 πόντων αλλά και τον Εδεσσαϊκό να προσπερνά κάποιες στιγμές και να πλησιάζει στην νίκη , προς το τέλος της κανονικής διάρκειας αλλά να προδίδεται από τις χαμένες βολές και κάποια λάθη απειρίας (5 πάικτες της δεκάδας μεταξύ 13-19 ετών) και κόπωσης
Πολυτιμότερος πάικτης του γηπέδου ο Τσάμης του Εδεσσαϊκού με 24π. και πολύ καλός στην επανεμφάνισή του με 15 ο Θεοδώρου ,ενώ για τους νικητές "καθάρισαν" στα κρίσιμα σημεία οι Μπογδάνης, Ελευθεριάδης και Υφαντίδης με 51 συνολικά πόντους

Τα δεκάλεπτα 1ο 15-19 , 2ο (15-11) 30-30 (ημίχρονο) 3ο (9-11) 39-41 , 4ο (19-17) 58-58  (καν.αγωνας) Παράταση (9-18) 67-76 (τελικο σκορ)