Δευτέρα, Ιουνίου 17, 2019

Γελειότητες της FIFA με το VAR ,το χρησιμοποίησαν ακόμη και για αυτό το γκολ...

Η υπερβολική χρήση του VAR από την  FIFA κυρίως στις διεθνής διοργανώσεις αγγίζει πιά τα όρια της γελοιότητας ,καθιστώντας πλέον άβουλους και χωρίς κρίση διαιτητές και βοηθούς σε "πραγματικό χρόνο"
Χαρακτηριστικό παράδειγμα πριν λίγο το τέρμα που σημείωσαν οι Αυστριακοί εναντίον των Σέρβων σε αγώνα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ελπίδων όπου ο σκορερ διακρίνεται στο βάθος να έρχεται 3 μ. από πίσω την στιγμή που πλασάρει ο συμπαίκτης του στο δοκάρι κι όμως διαιτητής και βοηθός προσέφυγαν στο VAR επειδή είχαν αμφιβολία
Ετσι χρειάστηκαν 3 ολόκληρα λεπτά αγωνίας έως ότου μετρήσει αυτό το πεντακάθαρο , γκολ και φανταστείτε τι έχει να γίνει σε ένα παιγνίδι με 4 -5 τέτοιες φάσεις ,αφού θα πρέπει να παιχθούν άλλα 15-20 στο τέλος ως καθυστερήσεις