Σάββατο, Ιανουαρίου 15, 2022

Αριστοτέλης : Ήττα 3-1 στην Καλαμάτα ,παρά το καλό ξεκίνημα

Παίζοντας κυρίως με ελληνική σύνθεση (Βλαχόπουλος, Γκορτσιανουκ,Σαρικείσογλου,Αρμενακης, Κανέλος,Παντακιδης) αφού ο Γκλανστον έμεινε για αρκετή ώρα στο πάγκο ,ο Αριστοτέλης Σκυδρας γνώρισε την ήττα πριν λίγο στην Καλαμάτα με 3-1 σετ  παρότι
προηγήθηκε 0-1 και είχε τις προϋποθέσεις να κάνει και το 0-2
Ο Αριστοτέλης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιγνίδι και πήρε εύκολα το 1ο σετ με 20-25
Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 17-19 αλλά στη συνέχεια δέχθηκε σερί πόντων 7-1 από την Καλαμάτα που προηγήθηκε έτσι 24-20 και τελικά το κατέκτησε με 25-21
Στο 3ο σετ οι Μεσσήνιοι πήραν κρίσιμο προβάδισμα 19-14 ,ο Αριστοτέλης με "άσσο" του Παντακιδη και δύο μπλόκ μείωσε στο 21-19 αλλά και εν συνεχεία 23-21 αλλά ένα αμφισβητούμενο αουτ σε μπλόκ και ένα λάθος σε επίθεση πρώτου χρόνου , διαμόρφωσαν το τελικό 25-22 και το 2-1 σετ για την Καλαμάτα
Στο 4ο σετ ο Αριστοτέλης αντέδρασε ουσιαστικά μόνο στο 11-7 όταν με σερί 0-5 προηγήθηκε 11-12.
Προσωρινά όμως αφού οι Μεσσήνιοι πήραν και πάλι προβάδισμα 13-12 και σταδιακά το διεύρυναν μέχρι το 24-16 για να φθάσουν τελικά στη νίκη  3-1 σετ με 25-18
Έτσι οι Μεσσήνιοι με 6 β.ςζοθν πλέον σοβαρό πλεονέκτημα για την 1η θέση ενώ ο Αριστοτέλης θα πρέπει πλέον να πάρει το εξ αναβολής παίγνιδι με την ΑΕΚ