Σάββατο, Αυγούστου 26, 2017

Πήρε την φιλική ρεβάνς ο Φίλιππος 22-28 τον Αερωπό στο ΔΑΚ Εδεσσας (φωτορεπορτάζ)

Ολικληρλωθηκε πριν λίγο το φιλικό του Αερωπού κόντρα στον Φίλιππο στο ΔΑΚ Εδεσσας με τους Βεροιώτες να παίρνουν την ρεβάνς επικρατώντας με σκορ 22-28
Ο Αερωπός ήταν καλύτερος στο α΄ημίχρονο παίρνοντας διαφορές 2 γκολ κατά διαστήματα (3-1, 5-3, 11-9 ) με κορυφαίους σκορερ τον Γιάννη Κράλη και τον υπο δοκιμή Σέρβο Πέταρ Ντράσκιτς που χρησιμοποιήθηκε μετά το 15ο λεπτο
Το ημίχρονο έληξε 16-15 με γκολ του Ντράσκιτς σε "νεκρό" χρόνο αλλά το β 30λεπτο αποδείχθηκε εντελώς διαφορετικό
Οι Βεροιώτες παρότι δεν είχαν ξένο, και τους Διογένη Αποστολίδη , Στηβ Παπαδόπουλο στην σύνθεσή τους βελτιώθηκαν θεαματικά στην άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους στο κέντρο και αποκόπτοντας Κράλη και Κυριακού από την κυκλοφορία της μπάλας με συνέπεια τα συχνά λάθη και πολλές τραβηγμένες επιθέσεις από πλευράς Αερωπού
Ετσι με ένα σερί 1-6 στο ξεκίνημα ο Φίλιππος προσπέρασε με 17-21 στο 38΄και έκτοτε κυριάρχησε πλήρως , δεδομένου άλλωστε ότι οι γηπεδούχοι χρησιμοποίησαν αρκετά πειραματικά σχήματα μετά το 45΄χωρίς τους Τριανταφύλλου, Λαζαρίδη και Αγγέλωφ με τον τελευταίο λόγω ενός προβλήματος στο γόνατο να αγωνίζεται συνολικά μόλις για ένα δεκάλεπτο
Στο 53΄καταγράφηκε η μέγιστη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων με το σκορ στο 21-29 πριν διαμορφωθεί το τελικό 26-32 χάρη σε καποιες εύστοχες προσπάθειες των Κράλη, Κυριακού και Ντράσκιτς
ΑΕΡΩΠΟΣ Τριανταφύλλου, Αθανασίου (τ/φ) Τζουβάρας Π. Λαζαρίδη,Κράλης, Κυριακού, Δημάκης, Τζουβάρας Φ. Ντράσκιτς, Βαφείδης. Λιόφης, Αγγέλωφ , Μαυρόπουλος