Σάββατο, Ιανουαρίου 14, 2017

ΕΣΠΕΜ - Β' Εθνική Ανδρών :Ηττα του Αριστοτέλη Σκύδρας 1-3 από τον Ζαφειράκη Νάουσας

Με δύο εντελώς διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα ο Αριστοτέλης Σκύδρας γνώρισε την ήττα  με 1-3 σετ πριν λίγο στην έδρα του από τον Ζαφειράκη Νάουσας για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος
Η Σκυδραική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά και παίρνοντας πόντους από επίθεση και μπλοκ κέρδισε εύκολα το 10 σετ με 25-17
Στο β σετ ο Ζαφειράκης ανέβασε την απόδοσή του και έγινε μεγάλη "μάχη"πόντο-πόντο μέχρι τέλους
Ο Αριστοτέλης επιστρέφοντας  από το 17-19 προηγήθηκε με 21-20 και 22-21 και αφού ισοφάρισε 24-24 είχε" σετ μπολ " στο 25-24  για το 2-0 ,αλλά δεν το αξιοποίησε και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 27-29 ισοφαρίζοντας σε 1-1
Απο εκεί και μετά ο Αριστοτέλης ήταν αγνώριστος με πολλά λάθη σε υποδοχή και σερβίς χάνοντας εύκολα το γ σετ με 17-25
Ιδια εικόνα και στο δ' σετ όπου μετά το αρχικό 5-2 και το 7-5 του Αριστοτέλη ο Ζαφειράκης ισορρόπησε ισοφαρίζοντας σε 8-8 και προσπερνώντας με 9-11,για να κυριαρχήσει στην συνέχεια ξεφεύγοντας με 12-16 ,14-21 και 15 -24 με τελικό σκορ επικράτησης 17-25 που διαμόρφωσε το 1-3 στα σετ , αφού η απώλεια του β΄ σετ επέδρασε καθοριστικά στην ψυχολογία των γηπεδούχων