Κυριακή, Ιανουαρίου 15, 2017

ΕΚΑΣΚΕΜ-Παιδικό : Μεγάλο "βήμα" για την 1η θέση ο Πανεδεσσαικός στον Γ Ομιλο 61-45 τον Σκυδραικό

Με κορυφαίο τον Γιάννη Γιαννούλτση, εξαιρετικό στο β μέρος τον Λαζ, Καραισαρίδη και πολύ θετικούς τους Μίσιο (άμυνα) και Κοκκονό
ο Πανεδεσσαικός ;hταν ο μεγάλος νικητής στο σημερινό ντέρμπυ του Γ Ομίλου των Παίδων επικρατώντας με 61-45 του Σκυδραικού που δεν είχε τους Διδωνάκη  , Κολοβό κ.α και έκανε έτσι καθοριστικό βήμα για την 1η θέση και την πρόκριση στην τελική φάση
Το παιγνίδι ήταν αμφ'ιροοπο στο α μέρος με κυρίαρχες τις άμυνες και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ,αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα του Κοκκονού που ήρθε από τον πάγκο πήρε διαφορά 4 πόντων 24-20
Στην 3η περίοδο που αποδείχθηκε καθοριστική ο Σκυδραικός παρέμεινε κοντά στο σκορ αρχικά ,αλλά στην συνέχεια ο Πανεδεσσαικός με πιεστική άμυνα και επιθετικές λύσεις από τους Γιαννούλτση -Καραισαρίδη άρχισε να ξεφεύγει και έφθασε στο 30 να προηγείται με +13 (41-28)
Στο ην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλευόμενοι και την κόπωση των Σκυδράιων που είχαν σοβαρές απουσίες (μολις 6 ετοιμοπόλεμοι παίκτες) διεύρυναν το προβάδισμά του ακόμη και στους 20π. (51-31) φθάνοντας εύκολα στο τελικό 61-45 παρά την πίεση του Σκυδραικού σε όλο το γήπεδο

Τα δεκαλεπτα  1ο 16-13 2ο (8-7 )  )  24-20 (ημίχρονο) 3ο ( 17-8)  41-28 , 4ο (20-17) 61-45 (τελικο σκορ)