Τρίτη, Ιανουαρίου 24, 2017

ΕΣΠΕΜ -Τοπική Γυναικών :Ικαρος Εδεσσας-Ζαφειράκης Νάουσας 3-0

Την Κυριακή 22-1-17 (16:00), η γυναικεία ομάδα του Ίκαρου υποδέχθηκε στο ΔΑΚ Έδεσσας την αντίστοιχη ομάδα του Ζαφειράκη Νάουσας και νόκησε εύκολα 3-0
Από την αρχή του 1ου σετ φάνηκε ότι ο Ίκαρος θέλει τη νίκη περισσότερο από τον Ζαφειράκη. Έτσι με ένα καλό ξεκίνημα εξασφάλισε μια μικρή αλλά ουσιαστική διαφορά (7-1, 10-4) και τελείωσε το σετ με 25-20. Στο 2ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 21-10 υπέρ του Ίκαρου, κάποια σημαντικά λάθη, κυρίως στην άμυνα, έδωσαν στις φιλοξενούμενες ελπίδες και πλησίασαν πολύ στο σκορ (22-19), αλλά τελικά και αυτό έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 25-22. Στο 3ο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το 10. Εκεί ο Ίκαρος δημιούργησε μια καλή διαφορά (16-10) με τα πολύ καλά σερβίς που δυσκόλεψε την άμυνα του Ζαφειράκη και τελείωσε το σετ με 25-18 και το παιχνίδι με 3-0 σετ.

Παρά τα μικρά κενά στον αμυντικό τομέα, η γυναικεία ομάδα του Ίκαρου έκανε ένα καλό παιχνίδι με ποικιλία κυρίως στην επίθεση και την άμυνα να κρατάει γερά εκεί που πρέπει. Αυτά τα θετικά αποτελέσματα δημιουργούν κίνητρο για περισσότερη και πιο δυναμική δουλειά στις προπονήσεις, γιατί στην συνέχεια του πρωταθλήματος έρχονται και δυσκολότερες αντίπαλες ομάδες.