Δευτέρα, Μαρτίου 20, 2017

ΕΣΠΕΜ-Β' Εθνική Ανδρών :Πήρε το ντέρμπι ο Ικαρος 2-3 τον Αριστοτέλη στη Σκύδρα

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το γειτονικό ντέρμπι του Αριστοτέλη Σκύδρας με τον Ικαρος Εδεσας το βράδυ του Σαββάτου ,παρότι το μοναδικό κίνητρο και των δύο ομάδων ήταν το γόητρο
Ο Ικαρος παρά το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων (10-6) πήρε το α΄σετ με 22-25, αλλά ο ΑΑριστοτέλης με κορυφαίο τον Ρανέλα "απάντησε με τον ίδιο τρόπο ισοφαρίζοντας σε 1-1
Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εύκολα εκμεταλευόμενοι και την προσωρινή αποχώρηση του Ρανέλα λόγω τραυματισμού , αλλά στο 4ο ενώ έδειχναν να οδεύουν σε μια καθαρή νίκη ο Αριστοτέλης είχε αποθέματα στο τέλος και ανέτρεψε το σκορ ,ισοφαρίζοντας σε 2-2 με 25-23
Οι γηπεδούχοι μάλιστα θα μπορούσαν να πάρουν και την νίκη στο "τάι μπρέικ" όταν προηγήθηκαν 14-12, αλλά ο Ικαρος αντέδρασε ψύχραιμα και με σερί πόντων 0-4 .ήταν ο τελικός νικητής με 16-14
Ο Διαιτητής Βένος προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες εκατέρωθεν με συνέπεια να δείξει από μια κόκκινη κάρτα (πόντος) σε κάθε ομάδα

Τα σετ 22-25 ,25-22,13-25,25-23, 14-16
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Χριστοφορίδης)Καταραχιας, Ρανελας, Βελολάρι, Μουσικος, Αγγελίδης, Βελολάρι , Πορτοκαλιδης (λιμπερο), Γαλιος

ΙΚΑΡΟΣ (Ρέτζιος Ν.) Ρετζιος Φ., Αντώνογλου, , Τσαουσκας, Παπαδοπουλος. Γάτσης, Σιδηρόπουλος