Κυριακή, Μαρτίου 26, 2017

Δεν έπεισε αλλά νίκησε εύκολα ο Εδεσσαϊκός 3-0 τον Εθνικό Γιαννιτσών

Χωρίς τους δύο κινητήριους άξονές του στο χώρο του κέντρου Παπαγεωργίου και Μεταξά ο Εδεσσαϊκός πραγματοποίησε σήμερα μια από τις πιο μέτριες δημιουργικά φετινές του εμφανίσεις , αλλά ήταν αποτελεσματικός σε κρίσιμα χρονικά σημεία και πήρε εύκολα την νίκη με σκορ 3-0 επί του Εθνικού Γιαννιτσών
Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά το γρήγορο 1-0 στο 7΄από εκτέλεση φάουλ του Καράμπελα οι "πράσινοι" δεν δημιούργησαν άλλη κλασική ευκαιρία στο ά μέρος αλλά δεν απειλήθηκαν κιόλας με εξαίρεση μια φάση στα τέλη του α΄45λεπτου
Ομοίως στην επανάληψη έγινε και το 2-0 στο 52΄όταν ο Λαφαζανίδης εκμεταλεύτηκε ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα σε μακρινό σουτ του Ρέτζια και από κοντά έγραψε το 2-0 , δίνοντας την δυνατότητα στον Εδεσσαϊκό να αποβάλλει νωρίς κάθε άγχος για το αποτέλεσμα
Το 3-0 δημιουργήθηκε από τον Κάρτζιο που πέρασε ως αλλαγή και έδωσε την "ασίστ" στον Λαφαζανίδη που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα
Ετσι η ομάδα της Εδεσσας διατηρήθηκε σε απόσταση 3β, από το 2ο Εηξαπλάτανο και  απαλλάχθηκε οριστικά από την όποια πίεση του Μαυροβουνίου που γνώρισε 3η συνεχόμενη ήττα ,έχοντας πάντα τον πρώτο λόγο τόσο για την κατάκτηση της 1ης θέσης όσο και για τον απευθείας τίτλο στις 6 αγωνιστικές που υπολείπονται για το "φινάλε" . Το πρόγραμμα του μέχρι το "φινάλε" περιλαμβάνει τέλος,  3 παιγνίδια εντός με Μάνδαλο. Αμπελιές και Απόλλων Κ.Β και ισάριθμα εκτός σε Πέλλα,Μελίσσι και Σταυροδρόμι