Κυριακή, Μαΐου 27, 2018

ΕΚΑΣΚΕΜ : Δεν μπόρεσε ο ΦΟΑ πρωταθλητής ο ΓΑΣ Μελίκης με 2η νίκη 70-78 στην Αριδαία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο ΦΟΑ παρουσιάστηκε αγχωμένος στον χθεσινό 2ο τελικό με τον ΓΑΣ Μελίκης και έμεινε από νωφρίς πίσω στο σκορ με διψ΄ηφιες διαφορές που '"άγγιξαν" κάποιες φορές στην 3η περίοδο και τους 20 πόντους .
Η ομάδα του Νομού δεν είχε εξάλλου τον καλύτερο σουτέρ της από την περιφέρεια Γιώργο Αβραμίδη ενώ απέτυχε στο μαρκάρισμα του Κοτζάμπαση
Μόνο στο τελευταίο τριλεπτο ο ΦΟΑ προσπάθησε για την ανατροπή κατεβάζοντας την διαφορά στους 7π. αλλά εκεί 2 χαμένες βολές του Μπεγλόπουλου και 2 άστοχα τρίποντα . δεν επέτρεψαν κάτι περισσότερο
70'' πριν το τέλος σημειώθηκε ένταση στην εξέδρα λόγω μιας χειρονομίας απόπάικτη της Μελικης και οι διαιτητές προχώρησαν σε πεντάλεπτη διακοπή μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα
Ετσι η Μελίκη επίστρέφει στην Γ΄Εθνική κατακτώντας εύκολα τον φετινό τίτλο με 22-0 νίκες στην κανονική περίοδο και δύο ''σκούπες'' σε ημιτελική και τελική σειρά (2-0)
Τα δεκάλεπτα 1ο 18-25 , 2ο (15-16) 33-41 (ημίχρονο) 3ο (14-21) 47-62, 4ο (23-16) 70-78 (τελικο σκορ)
ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης) Τριανταφύλλου 3 Τοπαλίδης, 11 Παπαβραάμ  2   Μακρόπουλος 15, Στρέπκος 3, Αμανίδης,  Βασίλογλου 8, Μπίνος 2, Υποδηματόπουλος , Κανονίδης, Μπεγλόπουλος 25(3) Καρνάβας 11
Από την Μελικη πρώτος σκόρερ με 25 και 4 τριποντα ο Κοτζάμπασης , ενώ ο Σκυδραίος Μανώλης Σταυρουλάκης σημείωσε 7