Κυριακή, Φεβρουαρίου 03, 2019

Εδεσαίκός Εμεινε ζωντανός στο κυνήγι της κορυφής 2-1 τον Μακεδονικό

Επιστρέφοντας στην έδρα του μετά από 3 συνεχόμενα παιγνίδια εκτός ο Εδεσσαίκός δέχθηκε γκολ μόλις στο 2΄από τον προωθημένο  αμυντικό του Μακεδονικού Λαβιδά , αλλά βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να κάνει την ανατροπή και την πολύτιμη νίκη με 2-1
Ετσι έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της κορυφής και των προνομιούχων θέσεων της ανόδου πριν ααπό τα καθοριστικά ντέρμπι με Τρίγλια, Αλμωπό , Βέροια και Αγκαθιά
Ο Στέφανος Ντόγος όπως και πέρυσι σκόραρε εναντίον του Μακεδονικού και ισοφάρισε στο 36 σε φάση διαρκείας και αφού στο 63 ο Παπαδημητρίου έχασε πέναλτι στο 76 ο νεοεισελθών Λαφαζανίδη από μοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1

Σοιλεμεζογλου,Γκαρακλιδης,Κιορτσης,Μωυσιδης,Χαραβητιδης,Παπαγεωργίους,Τούφα (90 Πασσαλής) ,Ταουσιανης (90 Αβραμίδης),Ντογος (85 Πούπης) ,Μεταξάς (75 Λαφαζανίδης) Παπαδημητρίου

1 σχόλιο:

Ανώνυμος είπε...

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα . Αφού κερδίσαμε το χθεσινό παιχνίδι το πράγμα δείχνει ότι πάμε ολοταχώς για το 9 στα 9 που αν συμβεί ( δύσκολο αλλά απόλυτα εφικτό λόγω της ποιότητας της ομάδας μας και εφόσον έχουμε δίκαιη αντιμετώπιση όπως χθες) πιστεύω ότι στην χειρότερη περίπτωση θα πάρουμε τη δεύτερη θέση . Το χθεσινό παιχνίδι ήταν από τα λεγόμενα "στραβά" αφού στην πρώτη φάση δεχτήκαμε το γκολ , είχαμε απέναντί μας την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ομάδα που πέρασε φέτος και στο δεύτερο ημίχρονο στα 20 πρώτα λεπτά του οποίου κάναμε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ φετινή μας εμφάνιση είχαν συμμαχήσει "Θεοί και Δαίμονες" για να μη σκοράρουμε ( χαμένο πέναλτι , δοκάρι , σωρεία χαμένων ευκαιριών κλπ) . Προσωπικά μετά το χαμένο πέναλτι ήμουν βέβαιος ότι δεν υπήρχε περίπτωση να βάλουμε γκολ ωστόσο για μία και μοναδική φορά σταθήκαμε τυχεροί και σε μια ανύποπτη φάση και με μεγάλη δόση τύχης σκοράραμε ( το γκολ φυσικά είναι πεντακάθαρο αυτογκόλ και πρέπει να διορθωθεί η χρέωσή του στο φίλο μου Δ.Λαφαζανίδη που έχει πετύχει αμέτρητα γκολ και δεν έχει ανάγκη να του αποδίδονται λάθος τέρματα) . Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν , εύχομαι στους παίκτες μας που τον τελευταίο καιρό μας κάνουν πολύ περήφανους να είναι υγιείς και δείχνοντας το ίδιο αγωνιστικό πρόσωπο με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν τους σταματάει κανείς. Τέλος αν και γίνομαι κουραστικός θα αναφερθώ και πάλι στον σέντερ φορ μας Ιάσονα Παπαδημητρίου που ενώ και πάλι είχε μια φοβερά άτυχη μέρα με την αγωνιστικότητα , την παληκαριά και την αναμφισβήτητη ποιότητά του υπήρξε καταλύτης στη νίκη μας ( το πρώτο γκολ ήταν πάνω από το μισό δικό του ) ,το μόνο αρνητικό του είναι ότι στα πέναλτι είναι προβλέψιμος και μάλλον θα πρέπει από δω και πέρα αν κερδίσουμε πέναλτι να εκτελούνται από άλλον . Πάντως χθες ήταν από τις μέρες που δεν υπήρξε υστερήσας στην ομάδα με καλύτερους (κατά τη γνώμη μου ) τον Στέφανο και τον Θωμά . Και πάλι συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στον αγώνα της Κυριακής στην Τρίγλια. Κωφίδης Κ. Έδεσσα