Σάββατο, Οκτωβρίου 29, 2016

A' Ανδρών :Σκυδραικός-ΓΑΣ Αλεξάνδρεια 59-62

Νέα ήττα , 4η συνεχόμενη από την αρχή του πρωταθλήματος,γνώρισε πριν λίγο ο Σκυδραικός στην έδρα του , χάνοντας με 59-62 από την Αλεξάνδρεια.Οι γηπεδούχοι χωρίς τον κορυφαίο παίκτη τους Μανώλη Σταυρουλάκη ξεκίνησαν ιδανικά προηγούμενη με διαφορές ακόμη και 10 πόντων στο ξεκίνημα, σταδιακά όμως οι Αλεξανδρινοί ισορροπησαν  τον αγώνα και το ημίχρονο έληξε με 28-23
Στο β μέρος ο Σκυδραικός συνέχισε να έχει ένα σταθερό προβάδισμα 4-6 πόντων χάρη  στις βολές του Μουμτζίδη κυρίως  και ένα τρίποντο του Δερμιτζάκη  αλλά σιγά σιγά άρχισε να στερεύει από επιθετικές λύσεις επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να φέρουν το ματσ στα ίσα (44-44 και 50-50) Ο Ουγγρίνης με πόντους μέσα από την ρακέτα και ο Μποζίνης στα ρημπάουντ κράτησαν όρθια την ομάδα με ένα μικρό έστω προβάδισμα αλλά η κατακόρυφη άνοδος του πολύπειρου πλαίη μέηκερ  Παπαγερίδη στα τελευταία λεπτά για τους Ημαθιώτες (7 πόντους μετά το 36 ') αποδείχθηκε καθοριστική. Ετσι  η Αλεξάνδρεια ισοφάρισε 58-58 και μετά από μια εύστοχη βολή του Μποζίνη προηγήθηκε 59-60 , 10΄΄ πριν το τέλος με σουτ -"μαχαιριά" από την γωνία.
Στην συνέχεια ο Σκυδραικός έκανε λάθος στην επαναφορά και αμέσως φάουλ στα 6΄'' το σκορ από μια εύστοχη βολή έγινε 59-61 , αλλά ο Σκυδραικός έχασε το ρημπάουντ απο την δεύτερη αστοχη και οι Αλεξανδρινοί πήγαν εκ νέου στην γραμμη των βολών. Εκεί ευστόχησαν στην δεύτερη , (59-62) και στην τελευταία ευκαιρία του Σκυδραικού έστω για παράταση ο Τσανακτσίδης αστόχησε στο μακρινό τρίποντο και έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την νίκη