Κυριακή, Φεβρουαρίου 12, 2017

ΕΚΑΣΚΕΜ : Νικητής στο τοπικό ντέρμπυ ο Πανεδεσσαϊκός , 80-73 τον ΓΑΣ

Στο μεγάλο εδεσσαϊκό αλλά και βαθμολογικό ντέρμπυ της Α ΄Ανδρών χθες βράδυ ο 3ος της κατάταξης  Πανεδεσσσαϊκός επικράτησε με 80-73 του 4ου ΓΑΣ, σπάζοντας παράλληλα και μια κακή παράδοση που είχε την τελευταία διετία στα μεταξύ τους παιγνίδια
Το ντέρμπυ ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο 1ο δεκάλεπτο (16-16) αλλά στο 2ο ο Πανεδεσσαϊκός με τον Λάζαρο Πέτκο  (φώτο)να "βομβαρδίζει" έξω από την γραμμή των 6.75 και επιθετικές βοήθειες από τους υπόλοιπους "έχτισε"μια διαφορά 12π. στη λήξη του ημιχρόνου ,(43-31) η οποία αποδείχθηκε καθοριστική για την τελική έκβαση του παιγνιδιού
Στο 2ο ημίχρονο ο ΓΑΣ προσπάθησε κατά διαστήματα να πλησιάσει αλλά δεν είχε διάρκεια και έτσι οι τυπικά γηπεδούχοι με περισσότερες δυνάμεις και εναλλακτικές λύσεις κράτησαν την διαφορά και την πολύτιμη  νίκη

Τα δεκάλεπτα 1ο  16-16 2ο ( 27-15) 43-31(ημίχρονο)  3ο (17-20) 60-51  4ο ( 20-22 ) 80-63 (τελικό σκορ)

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΌΣ ( ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Γ.) :ΠΕΤΚΟΣ . 19 , ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ Κ. 10 , ΜΆΡΚΟΥ Ε. , ΘΕΟΔΏΡΟΥ Κ. 6 , ΓΙΑΝΝΟΥΛΤΣΗΣ Ι. 8  , ΧΑΤΖΗΧΑΡΙΣΗΣ Σ. 12π , ΤΣΑΜΉΣ Μ. 4 , ΤΟΤΛΗΣ Ν. , ΚΛΗΝΤΣΑΡΗΣ Α. 18  , ΝΤΟΥΛΑΒΕΡΗΣ Ε. 3 , ΚΑΡΑΙΣΑΡΙΔΗΣ Λ.

ΓΑΣ ΕΔΕΣΣΑ(ΛΟΥΣΗΣ Λ.) ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, ΜΠΟΖΙΝΗΣ 3, ΒΕΚΟΠΟΥΛΟΣ 3,ΛΟΥΣΗΣ Α. ΔΟΔΟΠΟΥΛΟΣ 3,ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ,\ 13, ΥΦΑΝΤΙΔΗΣ 26,ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ 17,ΑΔΑΜ ,ΜΠΙΚΟΥ